آیا برای روز عقد خود برنامه ریزی کرده­اید؟ آیا به دنبال یک دفتر عقد شیک هستید؟ چه معیارهایی را برای انتخاب یک دفتر عقد خوب در نظر دارید؟ آیا می­دانید که به نکاتی باید توجه کنید؟ انتخاب دفتر عقد و سالن عقد و در کل برنامه ریزی برای مراسم عقد و عروسی کاری بسیار هیجان انگیز است و نیازمند برنامه ریزی دقیق می­باشد. برای برنامه ریزی حتما با دوستان و خواهر یا برادر خود مشورت کنید و از نظرات و تجربیات آنها استفاده کنید.

در سالهای قدیم رسم بر این بوده که مراسم عقد در منزل برگزار می­شد. در خانه سفره عقد چیده می­شد و برای خواندن خطبه عقد از یک عاقد دعوت می­شد تا به خانه عروس بیاید. همه مهمانان در خانه عروس حضور داشتند و هزینه مراسم بر عهده خانواده عروس بود. پس از تمام شدن مراسم عقد کنان، به مهمانان ولیمه داده می­شد و بطور مفصل از مهمانان پذیرایی می­شد.

اما امروزه مراسم عقد در دفاتر عقد برگزار می­شود. خانواده عروس و خانواده داماد به همراه مهمانان در دفتر عقد حضور پیدا می­کنند و مراسم عقد کنان شروع می­شود. برخی از خانواده­ها پس از جاری شدن خطبه عقد مهمانان را برای صرف شام به منزل پدر عروس یا رستورانی دعوت می­شوند و برخی دیگر تصمیمی می­گیرند تا در همان دفتر عقد، در صورتیکه سالن پذیرایی داشته باشد، از امکانات پذیرایی سالن برای پذیرایی از مهمانان استفاده می­کنند، این موضوع برای مهمانان نیز راحت­تر خواهد بود.

بهتر است خانواده­ها قبل از اقدام برای انتخاب و رزرو دفتر ازدواج در مورد مسائلی همچون مهریه به توافق برسند. مهریه حق قانونی زن است که پس از عقد متعلق به او خواهد بود. خانواده عروس و داماد باید در مورد میزان مهریه صحبت کنند و مقدار آن را دقیق مشخص کنند تا در روز عقد مشکلی پیش نیاید. همچنین درباره هر مساله دیگری که خانواده­ها بخواهند در سند ازدواج ثبت شود باید به توافق برسند و در برگه­ای یادداشت کنند و هر دو خانواده امضا نمایند و در روز عقد در اختیار دفتردار قرار دهند تا تمامی موارد را در سند ازدواج وارد نماید.

تاریخ عقد را از قبل مشخص کنید. اگر دوست دارید روز عقد در تاریخ مشخصی باشد حتما از چند ماه قبل برای رزرو دفتر عقد اقدام کنید. برخی از خانواده­ها مایلند که روز عقد در روزها و اعیاد مذهبی خاصی همچون عید غدیر یا اعیاد شعبانیه و  … برگزار شود یا در روزهای خاصی مانند ولادت امامان و معصومین عقد ثبت شود. افراد زیادی هستند که برای این روزهای خاص برنامه ریزی می­کنند به همین دلیل دفتر در این چنین روزهایی خیلی زود رزرو می­شود، بنابراین باید زودتر برای رزرو دفتر اقدام کنید.

همچنین اگر عروس و داماد قصد داشته باشند روز عقدشان مصادف با روز تولدشان باشد، باید زودتر اقدام کنند تا روز مورد نظرشان رزرو نشده باشد. 

معمولا خانواده عروس و عروس برای انتخاب دفتر عقد و سالن عقد شیک دچار استرس می­شوند، عروس دوست دارد مراسم عقد مجلل و بی نظیری داشته باشد و تمامی جزئیات دفتر عقد و سالن را با دقت و وسواس زیاد در ذهن خود تصور می­کند. بهتر است جزئیات و تزئیناتی را که دوست دارید در مراسم خود داشته باشید را یکجا لیست کنید و هنگامی که برای انتخاب دفتر عقد به صورت حضوری مراجعه می­کنید لیست را با خود همراه داشته باشید.

اگر در مورد سفره عقد چیزی مد نظرتان است آن را بنویسید تا در دفتر عقد از مدیر دفتر در مورد آن سوال کنید. ما نیز در ایم مقاله قصد داریم نکاتی را یادآوری کنیم که قطعا در هنگام انتخاب دفتر عقد به شما کمک خواهد کرد. بهتر است خودتان به همراه یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که با شما هم سلیقه است حضوری به دفاتر عقد مراجعه کنید و تمام جزئیات را مورد توجه قرار دهید.

 

ویژگی­های یک دفتر عقد شیک و خوب عبارتند از:

  • دکوراسیون اتاق عقد

هنگامی که به دفتر عقد مراجعه کردید، ابتدا به تمامی جزئیات دفتر عقد و اتاق عقد، خوب دقت کنید. دکوراسیون اتاق باید در نگاه اول جذاب باشد. از مدیر مجموعه اجازه بگیرید و به داخل اتاق عقد بروید و تزئینات را خوب بررسی کنید. ببینید که از چه چیزهایی برای تزئین دیوارها، صندلی عروس و داماد و محل نشستن مهمانان استفاده شده است. تزئینات نباید خیلی شلوغ باشد، باید در عین سادگی شیک و زیبا باشد. به رنگ­های به کار رفته در تزئینات دقت کنید. رنگ­ها باید شاد و روشن باشند. تزئینات باید تمیز و سالم باشند.

و نکته مهم دیگر که در اتاق عقد باید به آن خوب دقت کنید، سفره عقد است. سفره عقد یکی از مهمترین بخش­های اتاق عقد است. به دقت به چیدمان سفره عقد و ظروف استفاده شده در سفره دقت کنید. اگر ظروف خاصی مد نظرتان است حتما از مدیر مجموعه سوال کنید که آیا از ظروف دیگری برای تزئین استفاده می­کنند یا خیر. اگر ظروف دیگری برای تزئین وجود داشت آنها را خوب ببینید یا از مدیریت بخواهید تا کاتالوگ چیدمان سفره عقد را به شما نشان بدهد.

معمولا از ظروف کریستال و شیشه­ای در چیدمان سفره عقد استفاده می­شود. اما در برخی دفاتر عقد طبق سلیقه طراح دکور مجموعه ممکن است از ظروف دیگری مانند ظروف مسی یا استیل و یا ظروف سنتی نیز استفاده شود و هر فردی مطابق با سلیقه خود، نحوه چیدمان سفره عقد را انتخاب می­کند. در چیدمان سفره عقد رسم بر این است که از برخی مواد مانند نبات و آجیل و غیره استفاده می­شود، خوب دقت کنید که تمامی تزئینات تازه و تمیز باشند.

یکی دیگر از تزئیناتی که در زیبایی اتاق عقد و سفره عقد بسیار موثر است، استفاده از گل­های طبیعی می­باشد. گل آرایی جلوه خاصی به سفره عقد می­دهد. اگر دوست دارید در سفره عقد و تزئینات محل نشستن عروس و داماد از گل­های طبیعی استفاده شود، می­توانید نوع گل و رنگ گل را به دلخواه خود انتخاب کنید و به این نکته توجه داشته باشید که رنگ گل­ها با رنگ تزئینات سفره عقد و تزئینات اتاق همخوانی داشته باشد.

شمع آرایی نیز یکی دیگر از تزئیناتی است که زیبایی سفره عقد را چندین برابر خواهد کرد. وجود شمع در سفره عقد علاوه بر حس گرما و زندگی، جلوه بسیار زیبایی به سفره خواهد بخشید.

پس در هنگام بازدید از اتاق عقد و سالن به این نکات خوب توجه کنید.

 

دفتر-عقد-شیک-غرب-تهران-دفتر-عقد-اسپرلوس

دفتر-عقد-شیک-غرب-تهران-دفتر-عقد-اسپرلوس

  • امکانات پذیرایی از مهمانان

در دفاتر عقد شیک و لاکچری امکانات کافی و خوبی برای پذیرایی از مهمانان فراهم است و پذیرایی به بهترین نحوه انجام خواهد شد. در برخی از دفاتر عقد برای پذیرایی از مهمانان میان وعده­های متنوعی در نظر گرفته شده است که مطابق با سلیقه میزبان انتخاب می­شود و برای مهمانان سرو می­شود. شما می­توانید هنگام مراجعه به دفتر عقد منوی میان وعده را مشاهده نمائید و میان وعده­های مورد نظرتان را انتخاب نمائید و به پیشنهاد مدیریت و در صورت امکان آنها را تست کنید و از کیفیت غذا اطمینان حاصل کنید و میان وعده متناسب با مراسم و مهمانان را انتخاب کنید.

در برخی از سالن­های عقد امکانات کافی برای تهیه و سرو وعده اصلی مانند شام مهیا است و میزبان می­تواند پس از مراسم عقد به مهمانان خود در سالن عقد ولیمه دهد. اگر شما نیز قصد دارید پس ار مراسم عقد کنان به مهمانان خود شام بدهید، حتما منوی شام را به دقت مطالعه کنید و  غذا یا غذاهای دلخواه خود را انتخاب کنید.

در مورد نحوه پذیرایی و ظروف مورد استفاده در پذیرایی از مهمانان سوال کنید و مطمئن شوید که از ظروف یکبار مصرف استفاده نمی­شود.

از تمام قسمت­های اتاق و سالن عکس بگیرید و نکات مثبت را یادداشت کنید.

اگر به دنبال دفتر عقد شیک تهران می­گردید که با مناسب­ترین قیمت، بهترین امکانات را برای مراسم شما مهیا کند، دفتر عقد شیک اسپرلوس گزینه بسیار عالی خواهد بود. برای اطلاع از امکانات و خدمات دفتر ازدواج اسپرلوس به

وب سایت https://peyvandesperloos.com/ مراجعه کنید

و تصاویر مجموعه را مشاهده نمائید. دفتر ازدواج اسپرلوس با دکوراسیونی جذاب و لاکچری و فضای سبز و منظره­ای چشم نواز آماده برگزاری مراسم عقد شما عزیزان خواهد بود.

  • نور پردازی کافی

هنگام بازدید از اتاق عقد و سالن عقد به نور اتاق خوب دقت کنید . اتاق باید از نور کافی برخوردار باشد تا فضای اتاق و سالن زیبا و بزرگ به نظر بیاید. به خصوص محلی که عروس و داماد می­نشینند باید نور کافی داشته باشد تا هنگام عکس گرفتن، عکس­ها خوب و با کیفیت بشوند. همچنین نور پردازی سفره عقد باید کافی باشد. نور پردازی خوب باعث می­شود تا سفره عقد بسیار زیباتر جلوه کند.  در برخی از سالن­های عقد از جلوه­های رنگی جذاب و رقص نور برای جلوه بیشتر استفاده می­شود. همچنین استفاده از دستگاه دود ساز نیز جلوه بسیار زیبایی به مراسم می­بخشد و در عکس و فیلم بسیار جذاب خواهد بود.

اگر دوست دارید مراسم را در فضای آزاد برگزار کنید، نورپردازی محیط را نیز به دقت بررسی کنید. از مدیریت بپرسید که اگر شرایط آب و هوایی تغییر کند آیا باز هم امکان دارد که مراسم بیرون از سالن و در فضای باز برگزار شود یا خیر. امکانات موجود در فضای باز را به دقت بررسی کنید. تعداد صندلی برای حضور مهمانان، میزهای پذیرایی و چراغ و تزئینات کافی، همه را خوب ببینید و عکس بگیرید. در برخی از دفاتر عقد عکاس و فیلم بردار حضور دارند و از مراسم شما به صورت حرفه­ای عکاسی و فیلم برداری می­نمایند. اگر دوست داشتید می­توانید برای دکور فضای بیرون نیز سفارش دهید تا از گل­های طبیعی برای گل آرایی استفاده کنند.

اگر دوست داشتید می­توانید بگوئید که از تزئیناتی مانند فانوس، شمع و بادکنک نیز در دکوراسیون استفاده کنند تا فضای رمانتیک و زیبایی خلق شود.

  • موقعیت جغرافیایی و پارکینگ

به مسیر رفت و آمد و خیابان­های اطراف خوب دقت کنید. مسیر رفت و آمد باید آسان و کم ترافیک باشد. بهتر است دفتر عقد شیک تهران در محله شلوغی واقع نشده باشد. وجود سر و صدای ماشین­ها باعث می­شود تا آرامش عروس و داماد و مهمانان به هم بریزد و نتوانند از مراسم لذت ببرند. محیط مراسم باید آرام و دور از شلوغی و همهمه باشد. دفتر عقد شیک غرب تهران باید از فضای سبز و محیطی زیبا برخوردار باشد تا مراسم با شکوه هر چه تمام تر برگزار شود.

 برخی از عروس­ها و دامادها قبل از مراسم به آرایشگاه می­روند و خود را برای مراسم آماده می­کنند. اگر برنامه ریزی کرده­اید که قبل از مراسم عقد به آرایشگاه بروید، حتما دقت داشته باشید که دفتر عقد و سالن آرایش فاصله کمی داشته باشند تا در روز عقد دچار اضطراب نشوید و بتوانید به موقع و زودتر از مهمانان در دفتر عقد حاضر شوید. سعی کنید ساعتی زودتر در محل حاضر باشید و اگر دفتر ازدواج خالی بود و کسی قبل از شما مراسم نداشت، عکس­های عقد خود را بگیرید. بعد از مراسم وقتی که همه مهمان­ها حضور دارند گرفتن عکس­های خوب کمی سخت خواهد بود. از فضای سبز استفاده کنید و عکس­های به یاد ماندنی و زیبایی بگیرید.  

نکته دیگر وجود پارکینگ اختصاصی در مجموعه می­باشد. ظرفیت پارکینگ باید جوابگوی تعداد مهمانان شما باشد تا مهمانان برای پیدا کردن جای پارک دچار مشکل نشوند. در دفتر عقد شیک اسپرلوس، پارکینگ اختصاصی برای مهمانان گرامی شما وجود دارد و همچنین شرایطی فراهم شده است تا مشکلی برای حضور مهمانان سالمند شما وجود نداشته باشد و به راحتی بتوانند در مراسم حضور یابند.

  • عاقد خوش برخورد و پرسنل مجرب

درمورد عاقد و رفتار و اخلاق او سوال کنید. در دفتر عقد شیک غرب تهران، عاقد باید فردی خوش اخلاق و با حوصله باشد. معمولا اینطور رسم بوده که در هنگام خواندن خطبه عقد از عروس سه بار سوال می­شود که آیا جواب مثبت دارد یا خیر. به همین دلیل عاقد باید در هنگام اجرای رسم و رسوم صبور باشد. همچنین باید ظاهری آراسته داشته باشد. اگر رسم و آئین خاص دیگری داشتید از قبل به مدیریت اطلاع بدهید تا آنها برای اجرای مراسم شما آمادگی لازم را داشته باشند.

مدیر مجموعه باید فردی دقیق و منظم باشد و تمام امور را به دقت بررسی کند و بر تمام فعالیت­های پرسنل نظارت داشته باشد. درباره طراحی دکوراسیون و چیدمان سفره عقد باید وسواس زیادی به خرج بدهد و طراحان دکور مجرب و حرفه­ای استخدام نماید. همچنین بر کیفیت غذا و نحوه پخت غذا نظارت کامل داشته باشد و از رعایت اصول بهداشتی توسط پرسنل آشپزخانه و خدمات اطمینان کامل حاصل نماید.

درباره نحوه برخورد پرسنل سوال کنید. پرسنل سالن عقد باید رفتار خوبی با مهمانان و مراجعه کنندگان داشته باشند و تمام کارها را با نظم و دقیق انجام دهند. پرسنل دفتر عقد شیک اسپرلوس افرادی کاربلد و حرفه­ای می­باشند و بهترین خدمات را برای برگزاری هر چه بهتر مراسم شما ارائه می­دهند. پرسنل بایستی مودب و خوش برخورد باشند و با مهمانان با احترام رفتار کنند. همواره در سالن حاضر باشند و هرگاه میزی خالی شد و وسائل پذیرایی تمام شد، سریعا از مهمانان مجدد پذیرایی نمایند. پرسنل بایستی ظاهری آراسته و پوششی مناسب داشته باشند.

  • اجرای موسیقی زنده

موسیقی جزء جدایی ناپذیر مراسم شادی و سرور است. اگر در مراسمی موسیقی نباشد قطعا مراسم کامل نخواهد بود. در دفتر عقد شیک تهران، برای جذاب­تر شدن مراسم، نوازنده و خواننده حضور دارند و به دلخواه عروس و داماد موسقی سنتی یا موسیقی امروزی اجرا می­شود. در هنگام برنامه ریزی برای مراسم عقد مشخص کنید که دوست دارید موسیقی سنتی اجرا شود یا موسیقی پاپ و می­توانید از خواننده بخواهید تا آهنگ­های مورد علاقه شما را اجرا کند. در دفتر عقد اسپرلوس گروه موسیقی سنتی و دی جی حرفه­ای و کاربلد برای اجرای موسیقی در مراسم عقد حضور دارند.

  • اتاق پرو و اتاق انتظار

یکی دیگر از ویژگی­های دفتر عقد شیک غرب تهران وجود اتاق پرو برای تعویض لباس و آماده شدن مهمانان است. همچنین اتاق انتظار برای زمانی که مراسم عقد قبل از شما تمام نشده باشد، ضروری است. عروس و داماد و مهمانان می­توانند در اتاق انتظار در آرامش منتظر شروع مراسم خود بمانند و برای جشن آماده شوند. اینکه مهمانان بیرون از سالن و در خیابان منتظر بمانند قطعا جذاب نخواهد بود و موجب می­شود تا عروس و داماد آرامش خود را از دست بدهند و عصبی شوند.

  • هزینه دفتر عقد شیک

امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده عروس و خانواده داماد تصمیم می­گیرند هزینه عقد را بین خود تقسیم کنند تا بار سنگین هزینه مراسم بر دوش یک خانواده نباشد. البته هزینه دفتر عقد شیک بستگی به امکاناتی دارد که شما انتخاب می­کنید. هر چه امکانات و خدمات بیشتری بخواهید قطعا هزینه بیشتری باید بپردازید. در هنگام انتخاب خدمات و امکانات بودجه خود و خانواده خود را در نظر داشته باشید. تعداد مهمانان و تنوع غذاهای انتخابی شما در هزینه دفتر عقد شیک تاثیر خواهند داشت. استفاده از خدمات عکاسی و فیلم برداری، خدمات پذیرایی و برگزاری مراسم در فضای باز و … در تعیین قیمت موثر خواهند بود.

در روز عقد چه مدارکی مورد نیاز خواهد بود؟

مدارکی که باید در روز عقد به همراه داشته باشید عبارتند از:

  • اصل شناسنامه عروس
  • اصل شناسنامه داماد
  • دو عدد فتوکپی از صفحه اول شناسنامه عروس
  • دو عدد فتوکپی از صفحه اول شناسنامه داماد
  • برای هر یک از زوجین اگر ازدواج دوم باشد فتوکپی صفحه دوم نیز نیاز خواهد بود.
  • دو قطعه عکس 4*3 از عروس
  • دو قطعه عکس 4*3 از داماد
  • اصل کارت ملی عروس
  • اصل کارت ملی داماد
  • یک عدد فتوکپی از پشت و روی کارت ملی عروس
  • یک عدد فتوکپی از پشت و روی کارت ملی داماد
  • اصل شناسنامه پدر عروس در صورتی که پدر در قید حیات باشد
  • اگر پدر عروس فوت کرده باشد، عروس باید گواهی فوت پدر را به دفتر ازدواج ارائه دهد.
  • اگر پدر عروس با ازدواج عروس مخالف باشد و به هر دلیلی نتواند در دفتر حضور یابد( به عنوان مثال در زندان باشد یا خارج از کشور زندگی کند)، عروس بایستی با مراجعه به دادگاه تقاضای مجوز ازدواج نماید و مجوز ازدواج صادر شده از سوی دادگاه را به دفترخانه ببرد
  • اگر عروس قبلا ازدواج کرده باشد، نیازی به اجازه پدر نیست و تنها ارائه گواهی فوت همسر یا سند طلاق کافی است
  • برگه جواب آزمایش پیش از ازدواج
  • برگه جواب آزمایش ژنتیک درصورتیکه عروس و داماد نسبت خانوادگی داشته باشند
  • رسید پرداخت هزینه عقد
  • حضور 3 نفر شاهد بالغ همراه با اصل شناسنامه یا کارت ملی
دفتر-عقد-شیک-تهران-دفتر-عقد-شیک-اسپرلوس

دفتر-عقد-شیک-تهران-دفتر-عقد-شیک-اسپرلوس

آزمایش پیش از ازدواج چیست؟

انجام آزمایش پیش از ازدواج برای تمامی زوجین الزامی است و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی پس از ازدواج می­باشد. برای انجام آزمایش باید به دفتر ازدواجی که قصد دارید برای ثبت عقد به آنجا مراجعه کنید بروید و معرفی نامه بگیرید. معرفی نامه برای آزمایشگاه صادر می­شود و شما باید به همان آزمایشگاه بروید و جواب آزمایش سایر آزمایشگاه­ها مورد قبول نخواهند بود. همچنین اگر در شهر دیگری هستید باید برای آن شهر و آزمایشگاه موجود در آن شهر معرفی نامه بگیرید زیرا در غیر اینصورت جواب آزمایش شما معتبر نخواهد بود.

جواب آزمایش تا یک ماه اعتبار دارد و باید در این یک ماه عقد ثبت شود.   

آزمایش­های پیش از ازدواج عبارتند از:

  • آزمایش خون برای تشخیص بیماری تالاسمی و هموفیلی برای عروس و داماد (این آزمایش برای جلوگیری از بروز مشکل برای فرزندان می­باشد. اگر مادر و پدر هر دو مبتلا به تالاسمی مینور باشند، احتمال اینکه فرزندشان به تالاسمی ماژور مبتلا شود بسیار زیاد است، و اگر یکی از والدین به تالاسمی ماژور مبتلا باشد به احتمال زیاد فرزندشان به تالاسمی مینور یا ماژور مبتلا خواهد شد)
  • آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد برای عروس و داماد (قبل از انجام آزمایش از مصرف دارو­های حاوی کدئین پرهیز کنید)
  • آزمایش بیماری­های مقاربتی در داماد مانند سفلیس و …
  • تزریق واکسن کزاز برای عروس
  • شرکت در کلاس مشاوره تنظیم خانواده در مراکز بهداشتی برای عروس یا هر دو
  • آزمایش ژنتیک برای زوجینی که نسبت فامیلی دارند.

کلاس­های مشاوره تنظیم خانواده برای زوجین الزامی هستند و موضوعاتی از قبیل مسائل عاطفی و رفتاری زوجین، آشنایی با مسائل زناشویی و راه­های جلوگیری از بارداری در این کلاس­ها مطرح می­شود و برای آگاهی زوجین لازم است. این کلاس­ها به منظور آگاه سازی جوانان و ترویج ازدواج آگاهانه برگزار می­شوند تا از طلاق­های زودهنگام جلوگیری شود. در این کلاس­ها مشاور درباره نحوه رفتار زوجین با یکدیگر، کنترل خشم و پرهیز از پرخاشگری، نحوه گفتگو با یکدیگر و درک احساسات و عواطف طرف مقابل صحبت می­کند. شرکت در این کلاس­ها برای دختران و پسران جوان برای ازدواج آگاهانه ضروری است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *