اگر در اگر در شرف ازدواج هستید و دغدغه ی هزینه های شروع زندگی متاهلی شما را به تنگ آورده است، برایتان پیشنهاد های مفیدی به جهت خلاص شدن از این هزینه ها داریم. به شرطی که نیت واقعی شما و همسرتان، تشکیل خانواده و بدست آوردن همسری ایده آل باشد. چرا که امروزه با توجه به تفاوت سطح خانواده ها، تعریف هرکس از ازدواج چیز متفاوتی است.

پروسه ی ازدواج برای افرادی که قشر ضعیف جامعه محسوب می شوند، امری طاقت فرسا به شمار می رود چرا که قادر به برگزاری تشریفات مراسم های عقد و عروسی  نیستند.

در چنین شرایطی تنها راه برای عروس و داماد جوان، تکیه بر فرهنگ دینی و توکل بر خدا می باشد. در هیچ کجای شرع و دین ما صحبتی از تشریفات امروزی نیامده و هدف فقط اجرا کردن سنت پیغمبر است.

اگر خانواده شما و همسرتان حدودا در یک سطح باشید، قطعا کار شما راحت تر پیش خواهد رفت. همچنین کنار آمدن با سطح خانواده ها و متوجه بودن میزان کم یا زیاد تشریفات عروسی، باعث کم شدن حواشی پس از مراسم ها می شود.

محضر عقد

هزینه های آستانه عقد

بیشترین هزینه های ازدواج در آستانه عقد می باشد که این موارد شمامل خرید حلقه، زیر لفظی، کادو عقد و… می باشد.

بهتر است در این صورت شما توقعات مالی و سطح توقع خود را کمی پایین آورده و با رعایت وضعیت خانواده ها، لبخندی بر لب پدر و مادر خود بنشانید. خرید طلاهایی با گرم پایین، انتخاب لباس ساده و سفره ی عقد کم هزینه، چیزی از میزان خوشبخت شدن شما کم نمی کند.

در این دوران مدرنیته، گرفتار زرق و برق نشوید و معیار سنجش خود را پول نگذارید چرا که تمام این موارد تنها نشان از عقب ماندگی فکری و فقر فرهنگی است. علم روانشناسی درباه موضوع مهمی چون ازدواج تنها بر تعقل اشاره دارد و توجه چندانی به تجملات ندارد.

تعیین مهریه در محضر عقد

تعیین مهریه یکی از موار دلهره آور هم برای عروس و هم برای داماد است. چرا که توافق بر سر این موضوع و بحث نکردن، نشان از میزان شعور خانواده ها می باشد.

امروزه مهریه حکم اصلی خود را که هدیه ای به عروس بوده را از دست داده و به شکل پشتوانه مالی محسوب می شود.

اما امروزه این هدیه از طرف خانواده عروس تعیین می گردد؛ که در شرایطی خاص از این موضوع به عنوان یک اهرم فشار استفاده می شود.

مهریه به دو روش عندالمطالبه و عندالاستطاحه در محضر عقد ثبت می شود. که با بالا رفتن سطح طلاق، جمهوری اسلامی قوانین جدیدی چون اقساط و یا پرداخت یک جا ۱۱۰ سکه را ثبت کرد.

فراموش نکنید در ازدواج های موفق با انتخاب صحیح و پیدا کردن همسر ایده آل خود، هرگز مشکلاتی چون دادگاه کشی بر سر مهریه پیش نخواهد آمد.

محضر عقد

هزینه های محضر عقد

پرداخت هزینه محضر عقد، با توجه به امکانات آن ها و سفارشات عروس و داماد می باشد. گرچه نرخ مصوب سازمان ثبت یک نرخ ثابت است که پرداخت آن توسط خانواده دو طرف می باشد.

اما برگزاری مراسم عقد برای خود رسم و رسوماتی دارد که بستگی به شهرها و قوم های مختلف دارد. در برخی موارد برگزاری مراسم بر عهده ی خانواده ی عروس، در برخی دیگر تقسیم بر دو طرف است.

افزایش یا کاهش مهریه

پس از ثبت ازدواج، عروس خانم اگر بخواند می تواند بخشی از مهریه یا تمام آن را ببخشد.

در این صورت باید به دفتر اسناد رسمی، مراجعه کرد تا این نظر را ثبت محضری نمود.

اما برای افزایش مهریه، قانون متفاوت است. این موضوع با مراجعه به محضر عقد امکان پذیر نیست؛ حتما باید طلاقی صورت گیرد و با اجرای عقد جدید میزان مهریه افزایش یابد.ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید