یکی از مهمترین بخش‌های دفتر عقد بلوارفردوس سفره عقد است. چیدمان و تزئینات موجود در سفره عقد می‌تواند طبق سلیقه شما چیده شود. شما می‌توانید با مراجعه به دفتر عقد اسپرلوس ظروف مورد نظر و تزئیناتی که مد نظرتان است را انتخاب نمائید. تم اتاق عقد و رنگ گل‌ها به انتخاب شما خواهد بود و مراسم همان گونه که انتظار دارید برگزار خواهد شد.

در سفره عقد بهترین دفتر عقد بلوارفردوس تزئینات بسیاری در ظروف مختلف قرار دارد که هر یک از این لوازم و مواد خواراکی از سالیان دور و در فرهنگ ما فلسفه‌ای دارد. ما در این مقاله قصد داریم درباره فلسفه هر یک از مواد و تزئیناتی که در سفره عقد در دفتر عقد ارزان بلوارفردوس قرار داده می‌شود صحبت کنیم.

فلسفه مواد خوراکی و تزئینات سفره عقد

در آداب و رسوم ما ایرانیان اینگونه بوده که سفره عقد در منزل پدری عروس و در روز عقد پهن می‌شد و طبق اعتقادات و باورهای موجود در آن زمان مواد خوراکی و لوازم متعددی درون سفره می‌گذاشتند و به زیباترین شکل تزئین می‌کردند. این آداب و رسوم زیبا و لذت بخش همچنان ادامه دارد و امروزه نیز در سفره عقد تمامی تزئینات و جزئیات با دقت و با بهترین تزئین در سفره عقد قرار داده می‌شود.

در فرهنگ ما رسم بر این بود که برای مراسم بزرگ و خاص سفره بزرگی وسط اتاق پهن می‌کردند و لوازم مربوط به مراسم را بر روی آن می‌چیدند. مانند مراسم نوروز و سفره هفت سین. یکی از این مراسم مهم و با شکوه مراسم عقد و نامزدی بوده است. در مراسم عقد و نامزدی سفره یا پارچه سفیدی در وسط اتاق پهن می‌کردند و سفره را بهترین و گران قیمت‌ترین ظروف خود تزئین می‌کردند.

در شهر‌ها و اقوام مختلف رنگ سفره و نوع آن بسته به فرهنگ و سنت آنها دارد و در برخی از اقوام از پارچه‌های دست ساز و رنگ‌های قرمز و رنگ‌های روشن استفاده می‌شد.

امروزه این آداب و رسوم با فرهنگ امروزی تلفیق شده است اما هنوز هم حالت سنتی خود را  حفظ کرده است. تنها لوازم و ظروف کمی تغییر کرده است و مدرن‌تر هستند و جلوه بیشتری دارند اما سنت همان سنت زیبای قدیمی است.

 • فلسفه قرار دادن آینه و شمعدان در بالای سفره: مهمترین قسمت سفره عقد دفتر عقد اسپرلوس آینه و شمعدان است. در مقابل آینه نیز یک جلد قرآن مجید بر روی رحل می‌گذارند. فلسفه قرآن برکت بخشبدن و دوام بخشیدن به پیوند مشترک عروس و داماد است. آینه نیز در بالاترین قسمت سفره و در مقابل عروس و داماد گذاشته می‌شود تا عروس و داماد در درون آینه یکدیگر به ببینند و مهرشان به دل یکدیگر بنشیند. شمعدان‌ها در دو طرف آینه قرار می‌گیرد. آینه نماد پاکی و زلالی عشق میان عروس و داماد است و شمع‌های شمعدان نماد گرمی و روشنی است.
 • محضر-عقد-بلوارفردوس-محضر-عقد-بلوارفردسو

   محضر-عقد-بلوارفردوس-محضر-عقد-بلوارفردسو

  فلسفه شاخه نبات: در محضر عقد بلوارفردوس نبات را در سفره عقد درون ظرف به طور مرتب می‌چینند و با زیباترین و جذاب‌ترین تزئینات می‌آرایند. در تزئین نبات از روبان‌های براق و طلایی یا اکلیل و گل استفاده می‌کنند تا جلوه جذاب‌تری داشته باشد. نبات نماد شیرینی و شادکامی است و از سالیان دور در سفره عقد مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 • فلسفه آب: وجود آب در سفره عقد شیکترین دفتر عقد بلوارفردوس نماد پاکی و صداقت است. در برخی از رسوم آب را داخل تنگی می‌ریزند و درون آب ماهی می‌اندازند که نماد زندگی است. در برخی از رسوم دیگر درون آب برگ درختان یا گل می‌اندازند که نماد سرسبزی و حیات می‌باشد.
 • فلسفه نقل و ریختن نقل بر سر عروس و داماد: این رسم از زمان‌های دور در مراسم شادی و عروسی انجام می‌شود و نماد بارش شادی و شیرینی بر زندگی عروس و داماد می‌باشد. در بهترین دفتر عقد بلوارفردوس برخی از افراد همراه با نقل از سکه‌های تزئینی کوچک که نماد پول و ثروت است هم استفاده می‌کنند.
 • فلسفه سینی هفت دانه: سینی هفت دانه از قدیمی‌ترین رسوم مراسم عقد و نامزدی می‌باشد که شاید امروزه کمتر کسی این رسم را به یاد داشته باشد. این رسم این گونه است که درون یک سینی هفت دانه مانند برنج، خشخاش، نمک، چای، رازیانه، کندر و سبزی خشک را به شکلی زیبا تزئین می‌کنند و هر یک نماد چیزی است و این سینی برای دور کردن هرگونه بلا و چشم بد از زندگی و سلامتی عروس و داماد در سفره عقد دفتر عقد بلوارفردوس قرار داده می‌شود.
 • نان و پنیر و سبزی: در دفتر عقد ارزان بلوارفردوس سنت دیرینه قرار دادن نان و پنیر و سبزی رعایت شده است و نان و پنیر به شکلی زیبا با تزئینات شیک و جذاب درون سفره قرار داده شده است. نان و پنیر نماد برکت و روزی است و سبزی نیز نماد سبزی و سلامتی می‌باشد. در برخی از مراسم نان و پنیر و سبزی را به شکلی تزئین می‌کنند قابل خوردن است و از مهمانان پذیرایی می‌کنند.
 • فلسفه عسل خوردن عروس و داماد: در دفتر ازدواج بلوارفردوس عسل نماد شیرینی و شیرین کامی است و یکی از جذاب‌ترین بخش‌های مراسم همین قسمت است که عروس و داماد عسل بر دهان یکدیگر می‌گذارند و کام یکدیگر را شیرین می‌کنند. در سفره عقد شیکترین دفتر عقد بلوارفردوس عسل را در ظرفی مخصوص و تزئین شده می‌ریزند و در دسترس عروس و داماد قرار می‌دهند تا پس از جاری شدن خطبه عقد این رسم زیبا انجام شود.
 • تخم مرغ تزئین شده: تخم مرغ نماد نسل و فرزند می‌باشد و به همین دلیل در سفره عقد تخم مرغ تزئین شده می‌گذارند. در دفتر ازدواج بلوارفردوس تخم مرغ‌ها را با استفاده از لوازم تزئینی مانند روبان و اکلیل زیباتر می‌کنند و به شکلی زیبا در ظرفی می‌چینند. البته در بیشتر سفره‌های عقد از تخم مرغ‌های مصنوعی و چینی یا سفالی استفاده می‌شود تا راحت‌تر قابل تزئین کردن باشند.
 • ظرف سکه: یکی دیگر از ظروف تزئینی که در سفره عقد شیکترین دفتر عقد بلوارفردوس به چشم می‌خورد ظرف سکه می‌باشد. سکه نماد برکت و رزق و روزی است و در بسیاری از سفره‌های عقد سکه می‌گذارند.
 • سه آجیل گردو، فندق و بادام: در سفره عقد دفتر عقد ارزان بلوارفردوس ظرفی از گردو، بادام و فندق وجود دارد که نماد غنی بودن سفره می‌باشد. این خوراکی‌های مغذی و مقوی نشانه برکت و گستردگی سفره عروس و داماد است. البته گردو را به دلیل اینکه درخت گردو عمری طولانی دارد نماد عمر و زندگی طولانی می‌دانند و به همین دلیل در سفره عقد قرار می‌دادند. در دفتر ازدواج بلوارفردوس گردو و بادام و فندق را در برخی از چیدمان‌ها به شکل‌ها و رنگ‌های مختلف تزئین می‌کنند تا در سفره جلوه زیباتری داشته باشند.
 • ظرف میوه: میوه در سفره عقد نماد رحمت و نعمت خداوند است و به همین دلیل در سفره عقد از میوه‌های خوش رنگ و مرغوب استفاده می‌شود و به بهترین شکل چیده می‌شوند. معمولا در دفتر عقد بلوارفردوس سعی می‌شود تا از میوه‌های تازه استفاده شود تا ظاهر زیباتری داشته باشد. هزینه دفتر عقد بلوارفردوس با مقدار و نوع میوه‌ای که شما سفارش می‌دهید متغیر خواهد بود.
 • گل طبیعی: در دفتر عقد اسپرلوس عروس و داماد می‌توانند مطابق با سلیقه خود گل‌هایی که در تزئین سفره عقد استفاده می‌شود را انتخاب نمایند. استفاده از گل طبیعی در سفره عقد جلوه بسیار رویایی و چشم نوازی به سفره عقد می‌بخشد و باعث زیباتر شدن سفره عقد می‌شود. گل نماد طراوت و زندگی است و به همین دلیل در سفره عقد از گل طبیعی استفاده می‌شود. هزینه دفتر عقد بلوارفردوس با توجه به گل‌های انتخابی شما محاسبه خواهد شد.
 • محل مخصوص قرار دادن حلقه ازدواج: یکی دیگر از مهمترین اجزای سفره عقد در محضر عقد بلوارفردوس ظرف یا سبدی مخصوص برای قرار دادن جلقه ازدواج است. معمولا برای عکس گرفتن و فیلم برداری این بخش بسیار کاربردی و تکمیل کننده عکس و فیلم است. این ظرف یا سبد معمولا از شیک‌ترین و مدرن‌ترین مدل‌های روز انتخاب می‌شود تا مورد پسند عروس و داماد قرار بگیرد.
 • فلسفه کله قند: کله قند نیز از قدیم در سفره عقد قرار داده می‌شد و امروزه نیز در سفره عقد مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این تفاوت که امروزه از کله قندهای کوچک و تزئینی استفاده می‌کنند و بالای سر عروس و داماد کله قندها را به هم می‌سایند که نماد بارش شیرینی و شادکامی بر زندگی عروس و داماد می‌باشد. در محضر عقد بلوارفردوس این مراسم معمولا در زمان خوانده شدن خطبه عقد انجام می‌شود تا زمانی که عروس جواب بله را بگوید.
 • دود کردن اسپند: در بهترین دفتر عقد بلوارفردوس در سفره عقد اسپند می‌گذارند و در مراسم هم اسپند دود می‌کنند. اسپند در طول تاریخ برای دور کردن چشم و نظر بد سوزانده می‌شد و به دور سر افراد و عزیزان گردانده می‌شد. این رسم همچنان در فرهنگ ما وجود دارد و در مراسم و اعیاد انجام می‌شود. هزینه دفتر عقد بلوارفردوس به میزان امکانات و خدماتی که شما انتخاب می‌نمائید متغیر خواهد بود.
بهترین-دفتر-عقد-بلوارفردوس-دفتر-عقد-اسپرلوس

بهترین-دفتر-عقد-بلوارفردوس-دفتر-عقد-اسپرلوس

 

آداب و سنن عقد و عروسی در اقوام ایرانی

در کشور ایران در هر قوم و در هر قبیله‌ای نحوه برگزاری مراسم عقد و عروسی مطابق با آداب و رسوم خاص خود انجام می‌شود. در هر قوم آداب برگزاری عقد، بردن جهیزیه، مراسم عروسی و شام عروسی متفاوت هستند. ما در ادامه قصد داریم درباره چند رسم در چند قبیله ایرانی صحبت کنیم.  

 • مراسم عروسی در بلوچستان: در بلوچستان مردان داماد را همراه با پسر بچه‌ای بر شتر سوار می‌کنند و در اطراف او به رقص و شادی می‌پردازند. در حالی که ترانه‌های شاد می‌خوانند داماد را تا خانه عروس می‌برند.
 • لرستان: در اقوام لر، بزرگان فامیل پسر برای او دختری انتخاب می‌کنند و چند مرتبه برای صحبت با خانواده دختر به خانه پدری وی می‌روند تا آنها را راضی نمایند. ریش سفیدان و بزرگان فامیل پس از اینکه موفق شدند رضایت خانواده دختر را بدست آورند در جلسه‌ای داماد را برای برگزاری مراسم خواستگاری با خود می‌برند و برای دختر انگشتر نشان می‌برند. پس از اینکه تمامی توافقات میان خانواده‌ها انجام شد دختر و پسر به عقد یکدیگر درمی‌آیند.
 • استان گیلان: در رسوم استان گیلان زمانی که پسری با دختری عقد می‌کند بایستی در کارهای کشاورزی، دامداری و سایر کارها به پدر عروس کمک کند تا نظر مثبت وی را جلب کند. معمولا این طور بوده است که پس از عروسی داماد همچنان در کنار پدر زن خود مشغول به کار می‌شود و حرفه او را ادامه می‌دهد. در فرهنگ مردم گیلان معمولا خانواده داماد زمین یا دامی را به نام عروس می‌کنند و به عنوان هدیه به او می‌دهند.
 • یکی دیگر از رسوم جالب استان گیلان این است که مادر عروس از مادر داماد یک خروس می‌گیرد و آن را با تور و روبان تزئین می‌کند. سپس مرغی را انتخاب کرده و پای خروس و مرغ را با یک بند به یکدیگر می‌بندد. مادر عروس مرغ و خروس را به خانه عروس و داماد می‌برد و زمانی که عروس و داماد وارد حیاط منزل خود شدند بند را از پای مرغ و خروس باز می‌کنند و در حیاط خانه آزاد می‌کنند.
 • قوم ترکمن: در میان مردم ترکمن رسم بر این است که برای عروس شیربها تعیین می‌کنند و خانواده داماد شیربها را نوعی هدیه به عروس می‌دانند و برای شیربها گاو یا قوچ و گوسفند به عروس می‌دهند. مقدار شیربها را پدر عروس تعیین می‌کند.
 • شیراز: در شیراز در روز عروسی خانه پدری عروس را تزئین می‌کنند و همه دوستان وفامیل عروس در خانه منتظر عروس هستند. هنگامی که عروس وارد خانه می‌شود تمام مهمانان عروس از او استقبال می‌کنند و کل می‌کشند. سپس خانواده داماد برای بردن عروس به خانه پدری عروس می‌روند. در خانه پدری داماد نیز همه چیز برای برگزاری مراسم آماده است و هنگامی که عروس وارد خانه می‌شود یک نفر قرآن را بالای سر او نگه می‌دارد تا عروس از زیر قرآن رد شده و وارد خانه شود. سپس ظرفی از عسل در مقابل عروس می‌گیرند تا عروس انگشت به عسل بزند و انگشت خود را به در خانه بکشد.

سپس یک نفر از اعضای خانواده داماد سینی قرآن و کاسه آب و گل را در مقابل عروس می‌گیرد. عروس قرآن را برمی‌دارد و می‌بوسد. سپس کاسه آب را مقابل پای عروس می‌گذارند تا عروس از روی آن رد شود. رسم بر این است که عروس طوری از روی کاسه رد شود که پایش به کاسه بخورد و آب درون کاسه بر روی زمین بریزد.

هر قبیله و هر شهر در ایران و جهان آداب و رسوم خاص خود را دارند. تمامی آداب و رسوم جذاب و زیبا هستند و سرشار از شادی و نشاط. برای تمامی جوانان ایران زمین خوشبختی و سعادت را آرزومندیم.

دفتر عقد اسپرلوس

https://peyvandesperloos.com/

برای آشنایی بیشتر با دفت رعقد اسپرلوس اینجـــــا کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *